Return to Popularizácia vedy

Roadshow mladých vedcov po školách

Domov Diskusné Fóra Popularizácia vedy Roadshow mladých vedcov po školách

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #862
  Mladí Vedci SAV
  Moderátor

  Význam projektu Roadshow mladých vedcov po školách 

  Vyučovanie na školách v rôznych kútoch Slovenska – prvá konkrétna aktivita Iniciatívy mladých vedcov odštartovala v októbri uplynulého roka. V tomto školskom roku projekt pokračuje. Na vyučovacích hodinách budú nahrádzať učiteľov mladí vedci, ktorí si pripravia vyučovanie v súlade s osnovami, s ohľadom na aktuálne dianie v spoločnosti a najmä s prvkami interaktivity a vyzdvihnutím skúseností z praxe.

  Do projektu sa v uplynulom školskom roku zapojilo 16 ústavov, všetky 3 oddelenia vied mali vždy pomerné zastúpenie, priestor dostali ústavy po celom Slovensku, vyučujú aj mladí vedci, aj mladé vedkyne.

  18 mladých vedcov spolu odučilo na takmer 20 školách približne 60 vyučovacích hodín rôznych predmetov počas celého školského roka 2017/2018.

  Navštevujeme nielen gymnáziá, ale aj obchodné akadémie a stredné odborné školy.

  Plnohodnotné využitie času – vždy traja vedci vyučujú v jednom čase v troch rôznych triedach, počas jedného dňa navštevujeme 3 školy.

  Vyučovacia hodina je interaktívna, spojená s diskusiou, obohatená o videá, najnovšie poznatky v oblasti vedy a výskumu, pridaná hodnota nielen pre žiakov, ale aj učiteľov, ktorí dobrovoľne na hodinách zostávajú.

  V rámci roadshow navštívila SAV všetky slovenské kraje okrem Bratislavského kraja, s ohľadom na koncept – SAV cestuje za školákmi a učiteľmi po celom Slovensku.

  Posledný výjazd v Žilinskom kraji bol obohatený o prednášku spojenú s diskusiou pre širokú verejnosť v priestoroch Novej synagógy v Žiline.

  Projekt rezonoval aj v médiách – reportáž v Správach RTVS, živé vysielanie na Rádiu Slovensko, telefonát do rádia Expres, avízo a rozhovor v Rádiu Regina Banská Bystrica, vysielací priestor na Rádiu Vlna, online mediálny priestor na tlačové správy a články šírený prostredníctvom tlačových agentúr.

  Postupom času sa aj na základe medializácie sami učitelia začali hlásiť do projektu a pozývať vedcov na školy.

  Počas trvania projektu boli identifikovaní šikovní žiaci, ktorých SAV pozvala na seminár do Smoleníc, určený pre víťazov národných olympiád postupujúcich do medzinárodných kôl.

  Projekt úzko prepojil vedcov SAV so školami nadviazaním kontaktov s učiteľmi, riaditeľmi, ktorí chcú ďalej so SAV úzko spolupracovať.

  Projekt splnil cieľ približovať vedu stredoškolákom, predstaviť im najväčšiu slovenskú výskumnú inštitúciu, Slovenskú akadémiu vied a zároveň im ukázať „živého vedca“ – mladého človeka, ktorý robí vedu doma na Slovensku.

  SAV sa približuje k verejnosti – nie len čakať, že žiaci prídu do laboratórií, ústavov, v rámci školských exkurzií, vedci idú za nimi priamo do škôl, aby mali vyučovanie oživené.

  Aj samotní mladí vedci SAV dostali príležitosť spoznať sa medzi sebou a využiť to pre ďalšiu spoluprácu naprieč všetkými oddeleniami vied SAV.

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Permanent link to this article: https://mladi.sav.sk/forums/topic/roadshow-mladych-vedcov-po-skolach