Return to Oficiálne fórum

Návrh štruktúry Mladých vedcov SAV

Domov Diskusné Fóra Oficiálne fórum Návrh štruktúry Mladých vedcov SAV

Zobrazujú sa príspevky 12 - 1 až 12 (z 12 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #640
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  Udalosti posledných dní nám ukázali, že naša skupina Mladých vedcov SAV potrebuje nadobudnúť nejakú štruktúru. Táto potreba vzniká z nutnosti rozumne si deliť úlohy a povinnosti, aby všetko neležalo na pleciach stále tých istých zopár ľudí. Taktiež z nutnosti mať zástupcu / zástupcov zodpovedajúcich za reprezentáciu našej skupiny a komunikáciu či už s predsedníctvom SAV, kolegami alebo verejnosťou.

  Môj návrh štruktúry pre skupinu ako je tá naša vychádza zo štruktúry EYCN (eycn.eu), ktorej som členom a vidím ako dobre to tam funguje. Vedenie Mladých vedcov SAV by sa mohlo skladať z predsedu a dvoch podpredsedov, z každého oddelenia jeden (pre prehľadnosť budem používať posty v mužskom rode, ale samozrejme že na týchto miestach by boli aj ženy). Toto vedenie by slúžilo najmä na reprezentáciu, komunikáciu s predsednictvom a zodpovedalo za fungovanie celej skupiny. Avšak aby nebolo všetko len na troch ľuďoch, mohli by fungovať akési tímy so svojimi tímlídrami. Po vzore EYCN by som navrhoval aspoň 3 tímy (samozrejme v diskusii môžete navrhnúť iný počet aj iné úlohy):
  Náborový tím by bol zodpovedný za získavanie a obnovovanie kontaktov na mladých zo všetkých ústavov SAV, vytváranie letákov o skupine, zbieranie a šírenie informácií o aktivitách našej skupiny.
  Vedecký tím by mal za úlohu propagovať všetky vedecké aktivity Mladých vedcov SAV pre širokú verejnosť. Bol by zodpovedný alebo aspoň nápomocný pri organizovaní konferencií a rôznych súťaží s vedeckou tematikou.
  Komunikačný tím by mal na starosti zviditeľnenie našej skupiny na internete, sociálnych médiách, pravidelne by vytváral a rozposielal newsletter a bol zodpovedný za webové stránky Mladých vedcov SAV.

  Týchto 6 zástupcov by bolo volených v tajných online voľbách na stránke mladi.sav.sk. Každý z voličov by mal možnosť zvoliť troch ľudí zo zoznamu kandidátov. Kandidátom sa môže stať mladý zo SAV do 35 rokov. Kandidát s najvyšším počtom hlasov by sa stal predsedom, podpredsedovia by boli ľudia s najvyššími počtami hlasov z ďalších dvoch oddelení. A tímlídri by boli ďalší traja s najvyššími počtami hlasov bez ohľadu na oddelenie či ústav. Tímlídri by si následne rozdelili svoje povinnosti a zháňali si potrebných ľudí do svojich tímov, či už zo svojho okolia, alebo dobrovoľníkov z celej SAV.
  Ak máte záujem sa aktívne venovať rozvoju skupiny Mladých vedcov SAV, pošlite nám krátku vizitku a my vás pridáme medzi kandidátov. Ideálne by bolo mať kandidátov zo všetkých ústavov a je nutné mať kandidátov zo všetkých oddelení. Volieb sa budú môcť zúčastniť len mladí zo SAV a to bude podmienené registráciou na stránke mladi.sav.sk. Termín volieb ako aj zoznam kandidátov bude zverejnený hneď ako sa na ňom dohodneme v diskusii 🙂

  Teda ak máš záujem aktívne sa podieľať na fungovaní Mladých vedcov SAV a máš do 35 rokov, pošli nám na seba kontakt a krátku vizitku s fotkou. Stačí pár riadkov o tom, kto si, čo robíš, čím by si chcel pomôcť mladým, SAVke, vede, sebe, …

  Šír túto informáciu medzi všetkých mladých vo Vašom okolí príp. navrhni nejakých kandidátov zo svojho ústavu či zo svojho okolia.

  #649
  Anonymný
  Neaktívny

  Mne sa to pozdáva 🙂 Akurát by som specifikovala vek kandidáta 35 rokov, vrátane a tiež by si mohol kandidát určiť poradie tých troch oblasti, za ktoré by chcel byť zodpovedný. Ešte otázka, ako chceš zabezpečiť, že určite budú kandidáti zo všetkých troch oddelení keď prihlasovanie sa je dobrovoľné? A čo ak budú minimálny počet kandidátov, napr 5ks? Ďalšia modelová situácia , čo ak kandidát čo dostane najviac hlasov ich bude mať napr. 20. Bude takáto voľba právoplatna aj keď odzrkadľuje názor len pár ľudí ?

  #651
  Mladí Vedci SAV
  Moderátor

  Dominika – Ak nejaký kandidát bude mať 20 hlasov tak mu osobne zagratulujem 😀 . Do budúcna určite má zmysel aj lepšia štruktúra. Teraz podľa mňa ide o to mať niekoho komu sa dá sypať popol na hlavu keď niečo nefunguje. Za poradie preferencií do týmov hlasujem tiež.

  Mišo, perfektný nápad, hlásim sa :). Moje poradie týmov:

  1. Vedecký tím

  2. Náborový tím

  3. Komunikačný tím

  Do toho kalendára vedeckých udalostí som sa už chcel pustiť aj tak … (už sa popol sype 😀 )

  #653
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  Ďakujem za podnety. Toto je len prvý návrh. Potom spíšeme presné pravidlá volieb. Vek bude tak ako píšeš, do 35 vrátane, v roku konania volieb. Kandidáti by mali dodať krátke vizitky, kde môžu napísať čomu by sa chceli venovať, ale tímy si rozdelia až po zvolení. Aby sme dosiahli väčší počet kandidátov aj voličov, musíme sa ešte viac snažiť a osloviť viac a viac ľudí. Každá voľba bude právoplatná, ak sa zvolí akékoľvek vedenie. To bude následne zodpovedné napr. aj za vytvorenie stanov kde môžu byť podmienky ďalších volieb.

  Peťo, kalendár robiť môžeš, mal by si už mať na to pridelené práva 😀

  #654
  Mladí Vedci SAV
  Moderátor

  Tato struktura je fajn v pripade, ze Mladi SAV chcu byt podporna skupina, t.j. ako mladi nadsenci, ktori teda maju zaujem zvysit zaujem novych doktorandov, alebo nejakym sposobom sprijemnit studium sucasnych doktorandov. A tieto aktivity urcite patria do portfolia cinnosti Mladych SAV.

  Ja by som este navrhovala zvazit skupinu, ktora sa zaobera “politikou” (znie to hnusne, mozno skor aktualnych dianim a smerovanim SAV?), ako je napriklad Studentska rada Vysokych skol (http://www.srvs.sk/), kde studenti priamo ovplyvnuju chod VS (aspon trochu, vid posledny pripad s opravou internatov).

  Teda, zastupca tejto skupiny by sa napriklad mohol zucastnovat snemov aj predsednictva, pripadne rady riaditelov. Aj aktualna situacia (a aj predtym ine) nas prichytila nepripravenych, kedy mozeme prezentovat nazor vytvoreny na zaklade vnimania kauzy skor cez najblizsich kolegov ako stavu z pohladu celej SAVky. Takto by sme mohli prezentovat nazory z nasho pohladu. Tiez by sme mohli lepsie reagovat, ak by sme chceli nieco navhrnut, menit, atd. Ak by sme chceli spravit napr. konferenciu doktorandov SAV, alebo hladat financie na granty pre doktorandov a tak…

  Akoze mozno to je myslene, ze to bude robit “predsednictvo” Mladych SAV?

  No, v kazdom pripade, to treba zvazit.

  #655
  Mladí Vedci SAV
  Moderátor

  Mne sa ten nápad tiež pozdáva. Ale mám pár otázok:

  Na akú dlhú dobu budú kandidáti zvolení? Bude snaha aby bolo zastúpenie zo všetkých ústavov (aj keď to ťažko ovplyviníte, ak niekto nebude mať záujem)? Bude nejaký limit na počet ľudí z jedného ústavu ? Alebo na tom nezáleží? Pýtam sa iba preto, aby boli prezentované postoje z viacerých oblastí. Myslím si, že sa môžu líšiť.

  #656
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  Katarína, predsedníctvo by malo byť aj tak trochu “politické” a malo by riešiť čo najviac vecí, ktoré trápia mladých na SAV. A práve posledné udalosti ma “nakopli” k tomu, aby sme to začali konečne riešiť.

  Marek, moje odpovede na tvoje otázky:

  V týchto prvých voľbách by malo byť zvolené prvé predsedníctvo, ktoré by malo následne zostaviť stanovy, ktoré by mali obsahovať všetky pravidlá, úlohy atď. Predpokladám, že by sa to dalo spraviť za rok až dva a potom by sa mali voľby zopakovať. V stanovách potom samozrejme bude presne stanovené funkčné obdobie.

  Bolo by ideálne aby boli kandidáti zo všetkých ústavov, ale neviem či sa nám to podarí už v týchto prvých voľbách, ale budeme sa snažiť nalákať čo najviac ľudí.

  V prvých voľbách by som asi limit nestanovoval, neskôr by bolo super, keby vedel každý ústav navrhnúť vlastného kandidáta. Zatiaľ by sme chceli zastúpenie aspoň zo všetkých oddelení.

  #667
  Anonymný
  Neaktívny

  Ja sa prikláňam k Mišovmu návrhu, sformalizovanie štruktúry by mohlo pomôcť k rozbehnutiu skupiny.

  Nesúhlasím že je nutné mať vo vedený človeka s každého oddelenia. Ak je zámer mať vo vedený čo najzapálenejšími ľudí tak výber podla oddelený nemá zmysel, naopak je detrimentálny. Rovnako aj v tímoch, nemyslím že má význam vyberať podla oddelenia. Práve naopak, podla zapálenia k veci.

  K štruktúre by som pridal ešte jednu časť, a to zástupcu mladých vedcov na ústave.
  Na každom ústave by mohol byť aspoň jeden človek zodpovedný za komunikáciu z vedeným mladých vedcov SAV a šírenie informácií zo skupiny. Tým by sme aj úplne prirodzene do skupiny zaradili všetky ústavy, nielen oddelenia. Zároveň by sme mali zastúpenie s každého ústavu.

  Myslím že by sme voľby mohli mať čo najskôr, nevidím dôvod prečo by sme mali otáľať.

  #669
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  Ivan, ja si myslím že predseda a podpredsedovia by mali byť zo všetkých oddelení. V tímoch už by boli samozrejme len tí najzapálenejší. Zástupcu z každého ústavu si musí riešiť každý ústav sám. To nevieme dať nejak príkazom.

  A čo sa týka toho otáľania, tiež by som bol za voľby čím skôr. Ale teraz napríklad hľadám / vytváram program, pomocou ktorého sa bude voliť. Treba zozbierať vizitky kandidátov z čo najviac ústavov. A treba aj informovať voličov. Momentálne je tu registrovaných 50 ľudí a nemyslím, že to je dostatočný počet voličov.

  #705
  Mladí Vedci SAV
  Moderátor

  Ahoj Miso – Len taka poznamka ku strukture. To co ty volas Vedecky tim je podla mna skor Popularizacny tim, podla tej naplne, co si napisal. Vedecky(vzdelavaci?) tim by mozno skor mohol organizovat odborne seminare interne, worshopy, vzdelavanie ohladom soft skills a info o zahranicnych stazach. Ci?

  #706
  Anonymný
  Neaktívny

  podľa mňa majú komunikačný a náborový tím dosť veľký prienik a budú si navzájom “konkurovať” alebo nebudú vedieť, kto ma kedy pracovať

  #707
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  tie tímy ako aj ich náplň si budú asi musieť premyslieť ľudia, keď budú zvolení… nemôžem im to teraz diktovať 😀 to bol zatiaľ len návrh… vôbec nemusia byť nazvané takto, ani robiť to, čo som písal… na teraz som myslel že by stačili 3, možno počas toho prvého roku zistia že ich treba 5 alebo 15 alebo stačia 2 ja neviem 😀

  v každom prípade ďakujem za podnety a dúfam, že budete kandidovať 🙂

Zobrazujú sa príspevky 12 - 1 až 12 (z 12 celkovo)
 • Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Permanent link to this article: https://mladi.sav.sk/forums/topic/navrh-struktury