Return to Ponuky meraní, analýz, pomoci …

Mechanická analýza pomocou nanoindetácie

Domov Diskusné Fóra Ponuky meraní, analýz, pomoci … Mechanická analýza pomocou nanoindetácie

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #532
  Michal Procházka
  Keymaster
  • Michal

  Nanoindentor od firmy Hysitron je zariadenie na testovanie mechanických vlastností, najmä tvrdosť a modul pružnosti, povrchov materiálov. Limit hĺbky analýzy je 5 μm a maximálna sila je 10mN.

  Základným prvkom prístroja je diamantový hrot, ktorý je zatláčaný do vzorky a na základe získaných kriviek je možné vypočítať hodnoty rôznych mechanických vlastností.

  Možné analýzy:

  1. SPM skenovanie povrchu – Je možné získať topografické mapy povrchu do rozmerov až 70 x 70 μm2. Pri tejto analýze sa hrot používa ako kontaktná sonda, ktorá sa malou silou dotýka povrchu a tak sníma topografiu. Rozlíšenie je však nižšie ako pri AFM
  2. Kvázistatická indentácia – hrot sa zatláča a následne vyťahuje do materiálu definovanou funkciou sily. Zo získanej závislosti vynaloženej sily od hĺbky zatlačenia hrotu sa následne počíta tvrdosť a modul pružnosti materiálu.
  3. nanoDMA (dynamicko-mechanická analýza) – hrot pri zatláčaní do materiálu vibruje s určitou frekvenciou. Pri tejto metóde je možné získať hĺbkový profil mechanických vlastností materiálu.
  4. Škrabanie – hrot sa zároveň zatláča do vzorky a pohybuje sa v jednom smere, škrabe do vzorky. Následne je možné vypočítať adhézie medzi vrstvami vzorky.

  Je možné analyzovať rôzne typy vzoriek (s menšou tvrdosťou ako má diamant), od kovov až po polyméry.

   

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Permanent link to this article: https://mladi.sav.sk/forums/topic/mechanicka-analyza-pomocou-nanoindetacie